Spaghetti z sosem pomidorowym

3 komentarze

Nie odważę się nazwać tego sosu bolońskim, bo nim nie jest :) Można go nazwać polską lub szybką wersją tego sosu. Prawdziwe włoskie spaghetti pojawi się za jakiś czas. Ciekawi mnie, które mi bardziej posmakuje? 

Kocham sosy pomidorowe! Są pyszne, zawsze pasują i, choćbym nie wiadomo jak namotała z przyprawami, smakują. Ten przepis podbił również serce mej drogiej koleżanki, Pati. Zrobiłam jej tę pastę w ramach podziękowania za listopadową sesję zdjęciową. I w końcu się doczekałam zdjęcia mojego dzieła! ;) 
Najważniejszą zasadą, jaką stosuję robiąc sos pomidorowy do makaronu jest redukowanie wody. Nie wiem jak w Waszych kuchniach to wygląda, ale dla mnie nie ma nic gorszego niż zupa zamiast sosu. Dlatego najlepiej robić go na patelni, która ma większą powierzchnię - wtedy woda szybciej paruje. 


Wiecie, za co najbardziej lubię pomidory?


  • witaminy: C, K, E oraz sporo z grupy B: B1, B2, B3, B6,
  • składniki mineralne: kwas foliowy, potas, sód, fosfor, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk, mangan,
  • sole bromu, które działają uspokajająco,
  • likopen - bardzo silny przeciwutleniacz! (jego przyswajanie ułatwia odrobina tłuszczu np. oliwy z oliwek),
  • tylko 20 kcal w 100g!,
  • obniżają ciśnienie krwi (potas),
  • przeciwdziałają chorobom serca i nerek,
  • zaleca się je młodzieży w okresie szybkiego wzrostu.


zdjęcie autorstwa Pati <3




Spaghetti z sosem pomidorowym 


2 porcje

Składniki:

200g mielonego mięsa (u mnie wieprzowo-wołowe),
200g przecieru pomidorowego,
1 cebula,
2 ząbki czosnku,
1 łyżka oliwy z oliwek,
1/2 łyżeczki chilli,
1 łyżeczka bazylii,
1/2 łyżeczki tymianku,
sól, czarny pieprz,
opcjonalnie: 50g mozzarelli do oprószenia.

Dodatkowo: 60g makaronu typu spaghetti pełnoziarnistego lub z pszenicy durum.

Wykonanie:


Pokrojoną w kostkę cebulę i posiekany czosnek wrzuć na rozgrzaną oliwę i podsmaż na szklisto. Dodaj mięso i tymianek, smaż, aż przestanie być surowe. Wlej przecier, dodaj chilli i bazylię. Poczekaj, aż nadmiar wody zredukuje się, a sos będzie gęsty. Na końcu dopraw solą i pieprzem. 

Łagodny sos pomidorowy z pieczarkami

1 komentarze

Wiecie, jak bardzo kocham sosy pomidorowe, prawda? ;) 
Zapraszam na kolejną odsłonę! Tym razem łagodną. Sos pomidorowy nie zawsze musi być przecież pikantny i intensywny. Chociaż taki lubię najbardziej, wersję z pieczarkami postanowiłam zrobić trochę delikatniej. Cały obiad nie zajął mi dłużej niż 30min, a wyglądał całkiem apetycznie.

Mam też do Was pytanie! 
Pytanie o dwa czerwcowe terminy. Wiem, wiem. Jeszcze mnóstwo czasu, ale planowanie to moja nieuleczalna choroba :) W pierwszym miesiącu lata czekają na nas dwie świetne imprezy: Najedzeni Fest (Kraków) i Europa na widelcu (Wrocław). 
Wybieracie się na któryś? 
Na "Europie" pojawię się na 100% - w końcu festiwal odbywa się w moim mieście. Co do "Najedzonych" pojawiają się schody w postaci sesji... ale bardzo chciałabym się tam pojawić! Nie byłam jeszcze na żadnym z tych festiwali, a Wy? Jakie są Wasze wrażenia i opinie?






Łagodny sos pomidorowy z pieczarkami


2 porcje

Składniki:

Sos:
250g mięsa mielonego wieprzowo-wołowego lub wieprzowego (u mnie: schab wieprzowy),
30g mozzarelli,
200ml przecieru pomidorowego,
1 mała cebula,
1 ząbek czosnku,
1 łyżka oliwy,
1 łyżeczka tymianku,
1/2 łyżeczki bazylii,
czarny pieprz,
sól.

Pieczarki:
4 pieczarki,
3cm pora (jasna część),
1 łyżka masła klarowanego,
sól.

Dodatkowo: 1 szkl. kaszy jaglanej

Wykonanie:

Sos:
Cebulę pokrój w kostkę, czosnek posiekaj i wrzuć do garnka na rozgrzaną oliwę. Podsmaż na szklisto. Następnie dodaj mięso mielone. Dodaj tymianek i duś, aż przestanie być surowe. Dolej przecieru pomidorowego i dodaj sera pokrojonego w kostkę. Kiedy już się rozpuści - dopraw sos pieprzem i solą. 

Pieczarki:
Na rozgrzane masło wrzuć pokrojone w cienkie plasterki pieczarki i pokrojony w talarki por. Podsmaż na szklisto, aby się nie przypiekły. 

Ugotuj kaszę jaglaną. Na nią wyłóż sos, a na samą górę - pieczarki. 

Smacznego! :)

Mleczny koktajl bananowo-kawowy

0 komentarze

Chciałabym Was zachęcić do... robienia badań kontrolnych :)
Zanim zmienicie nawyki żywieniowe, postanowicie zrzucić parę kilo, zacząć ćwiczyć czy nawet, gdy nic nie zmienicie. Po prostu: badajmy się! Staram się "naciągać" swoją internistkę na kompleksowe badania krwi co najmniej raz w roku. Czasem drobna zmiana może być powodem naszego gorszego samopoczucia. Sprawdzenie swojego stanu zdrowia nie kosztuje nas zbyt wiele, a może ułatwić życie :)

I tym razem dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy, na które powinnam zwrócić uwagę. W tym - niedobór potasu. Zaskoczyło mnie to, bo jestem pomidorożercą. Ale, jak wiadomo, pomidory poza sezonem nie są zbyt wartościowe. Postawię więc na banany! 
Dziś mam dla Was przepis na pyszny koktajl na drugie śniadanie. Tym razem bananowo-kawowy o delikatnym, mlecznym smaku. Natchnęło mnie do tego pomysłu bananowe latte, kawa, która była hitem zeszłego lata w mojej kuchni :) Ten przepis jest zdecydowanie bardziej pożywny - szybki, prosty i dający dużo energii - idealny po treningu lub w pracy. 

Wracając do bananów....


  • bomba energetyczna - 100g banana zawiera ok. 90kcal (cukrów prostych),
  • dużo wody! - ok. 73%,
  • witaminy: C, A i sporo witamin z grupy B: B1, B2, B6,
  • mikroelementy: potas, sód, fosfor, żelazo, wapń, magnez,
  • pomaga regulować ciśnienie krwi,
  • zawiera tryptofan, który uwalnia serotoninę - a ta z kolei poprawia nasze samopoczucie,
  • dzięki dużej ilości potasu poprawiają krążenie śródmózgowe odpowiadające za koncentrację - jeśli masz dużo nauki to banan jest dobrym rozwiązaniem :)







Mleczny koktajl bananowo-kawowy


Składniki:

1 banan,
100g serka wiejskiego,
1/3 szkl. mleka (min. 2%),
2 łyżeczki kawy zbożowej.

Wykonanie:

Wszystkie składniki zmiksuj blenderem na gładki koktajl.

Pasta jajeczna z rzodkiewką i szczypiorkiem

0 komentarze

Wszyscy wrzucają na swoje blogi świąteczne przepisy - faszerowane jajka, żurki i te sprawy. Ja w tym roku zupełnie nie czuję świąt, więc świątecznych potraw nie będzie :) ... ewentualnie znajdzie się coś ze świątecznego stołu, już po długim weekendzie.

W trakcie przygotowań świątecznym nie możemy zapominać o naszych zwyczajowych posiłkach -5 posiłków dziennie to podstawa, jakiej trzymam się cały czas. I już nie mogę bez tej zasady żyć! Padłabym z głodu :)
Przed świętami Wielkiej Nocy w naszej lodówce jest pełno jajek, więc przygotowałam dla Was szybką przekąskę właśnie na ich bazie. Pasta jajeczna do kanapek, chyba przez nas wszystkich znana i lubiana, dostarczy nam wystarczająco energii do szalonych porządków ;) Przepis jest banalny, a często o nim zapominamy. Warto go mieć pod ręką w tym zabieganym okresie!


Co znajdziemy w jajkach?


  •  aż 13% białka!, a wraz z nim niezbędne aminokwasy,
  • 4% tłuszczów nienasyconych,
  • dużo wody, bo aż 75%,
  • witaminy: A, D, E, K - czyli wszystkie rozpuszczalne w tłuszczach - oraz B2 i B12,
  • sole mineralne: wapń, żelazo, magnez, fosfor i potas,
  • lecytyna - redukująca zły cholesterol,
  • luteina - korzystnie wpływająca na wzrok i łagodząca objawy menopauzy.

Jak wybieramy jajka?


O tym Wam już kiedyś pisałam, ale jeszcze raz przypomnę, bo warto! Najlepsze i najzdrowsze są jajka, na których pieczątce pierwszą cyfrą jest 0 lub 1 (0 - produkcja ekologiczna, 1 - kury są na wolnym wybiegu). 








Pasta jajeczna z rzodkiewką i szczypiorkiem


1 porcja

Składniki:

2 jajka ugotowane na twardo,
2 rzodkiewki,
1/4 pęczka szczypiorku (u mnie domowy szczypiorek z 1 cebuli),
1 łyżka serka homogenizowanego naturalnego,
sól, pieprz do smaku.

Wykonanie:

Jajka pokrój na kratce do warzyw, szczypiorek pokrój, a rzodkiewkę zetrzyj na grubych oczkach. Do wszystkiego dodaj serek, przyprawy i dokładnie wymieszaj.


Tarta z brokułem, jajkiem i serem feta

0 komentarze

Uwielbiam tartę! Szybka i pięknie wygląda na stole. Miałam ostatnio wolny wieczór, więc postanowiłam spędzić go z rodziną. Tak powstała moja pyszna kolacja. Oczywiście, tarta zawiera więcej składników, niż w tytule. Jednak musiałam ją jakoś opisać ;) 
Ciasto wyszło cienkie i delikatne - tak jak lubię. Wykonanie zajęło mi 3 minuty, więc jest idealną bazą do szybkiego posiłku. Składniki zajęły mi trochę więcej czasu, ale warto było. Połączenie jajka i brokuła jest niezawodne - wykorzystujecie je?

Na zdjęciu niżej widzicie też moją małą słabość - ostatnio ciągle mam ochotę na wino! Jako barmanka chyba powinnam znać się na winach, nie? Nie ma to jak dobra wymówka :D Jedna lampka to nie grzech, na szczęście. Odkryłam, a właściwie mój kolega odkrył, gruzińskie wina. Są świetne - lekkie, delikatne i nie cierpkie. 

Teliani Alaverdi białe, półwytrawne powinno być podawane w temperaturze 5-12 stopni, co jest jego kolejnym plusem - lubię chłodne wino. Jak prawie każde białe wino świetnie smakuje w towarzystwie drobiu czy makaronu. Moim zdaniem nie pasuje do pikantnych potraw, robi się wtedy lekko gorzkie. Region: Kakheti, szczep: Saperavi i Tavkveri.

Wiele Wam nie poopowiadałam, jeszcze się zbyt dobrze nie znam. Ale zakochałam się w tym winie i bardzo chciałam się nim podzielić :)






Tarta z brokułem, jajkiem i serem feta

przepis na formę o średnicy 30cm

Ciasto:
1 szkl. mąki pszennej pełnoziarnistej,
1/2 szkl. mąki gryczanej,
3 łyżki oliwy z oliwek,
3 łyżki jogurtu naturalnego,
1/4 szkl. wody.

Farsz:
100g brokuła,
2 jajka ugotowane na twardo,
100g mięsa z kurczaka (u mnie udko upieczone z ziołami prowansalskimi i słodką papryką),
50g sera feta,
2 łyżki kukurydzy konserwowej,
10 czarnych oliwek,
2 łyżki przecieru pomidorowego,
oregano.

Wykonanie:

Ciasto:
Zagnieć dobrze ciasto ze wszystkich składników. Rozwałkuj je, wyłóż do formy na tartę i podpiecz w piekarniku przez 15 min w temp. 180 stopniach.

Farsz:
Brokuła rozdrobnionego wrzuć do wrzątku, przykryj pokrywką i zostaw na 3min. Jajka i oliwki pokrój w plasterki, rozdrobnij kurczaka, fetę pokrój w kostkę. Na podpieczonym cieście rozsmaruj przecier pomidorowy, na nim poukładaj składniki. Piecz w temp. 180 stopni przez 20min. 




Puree groszkowo-brokułowe z musztardowym kurczakiem i wytrawną surówką z marchewki

0 komentarze


Dzisiaj "szybka akcja" - nie chcę Was zostawiać na weekend bez posta, a za chwilę lecę na uczelnię i do pracy! :) Dziś i jutro wieczorem zapraszam do U piekarza, gdzie spotkacie mnie za barem.
Przepraszam za tak krótkiego posta, w ramach rekompensaty - potrójny przepis :)

Puree groszkowo-brokułowe wyszło obłędne! Spróbujcie koniecznie, wszystkie ziemniaki świata mogą się schować. Musztardowy, lekko winny kurczak, czyli taki, jakiego lubię najbardziej. I ostro-kwaśna surówka z marchewki, czyli moja mała improwizacja z tego, co znalazłam w lodówce. Skomponowało się pysznie! W końcu zjadłam porządny obiad, chyba pierwszy w tym tygodniu. Masakra, a weekend jeszcze intensywniej :) Pozytywnie, miłego wypoczynku!






Puree groszkowo-brokułowe


2 porcje

Składniki:

200g brokuła,
200g groszku (może być konserwowy),
1 ząbek czosnku,
1 łyżeczka koperku,
1 łyżeczka masła klarowanego,
sól, czarny pieprz.

Wykonanie:

Brokuła gotuj w osolonej wodzie przez 5 min. (pamiętaj, wrzuć go już do gotującej się wody). Groszek dobrze wypłucz w wodzie. Następnie zblenduj wszystkie składniki razem. Najlepiej mieszać wszystko, gdy brokuł jest gorący. Wtedy nie musisz już podgrzewać puree.

Kurczak w marynacie musztardowej


2 porcje

Składniki:

2 pojedyncze piersi z kurczaka,
1 łyżka musztardy (u mnie stołowa),
1 łyżka octu,
2 łyżki oliwy z oliwek,
1 łyżeczka miodu,
sól, czerwony pieprz.

Wykonanie:

Wszystkie składniki marynaty wymieszaj na gładki sos. Kurczaka pokrój w poprzek (każdą pierś na 4-5 plastrów), dokładnie natrzyj marynatą i odstaw na 1h. Piecz w temp. 180 stopni przez. ok. 40min.


Wytrawna surówka z marchewki


Składniki:

5 marchewek,
3cm pora (jasna część),
2 łyżki oliwy z oliwek,
1 łyżka octu,
kilka kropel tabasco,
szczypta cukru,
sól.

Wykonanie:

Marchew zetrzyj na tartce na grubych oczkach, pora pokrój w drobną kostkę. Dodaj przyprawy i dokładnie wymieszaj.




Pełnoziarniste pierogi ze szpinakiem i twarogiem

4 komentarze

Nadal zostajemy w temacie szpinaku :) 
Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłam w nowej pracy były właśnie pierogi ze szpinakiem. Stąd pomysł na zdrowszą, pełnoziarnistą wersję. 
Całe życie niechętnie spoglądałam na szpinakowe potrawy, mając z tyłu głowy zieloną papkę, jaką wciskały we mnie przedszkolanki, gdy byłam mała. Chyba większość z nas ma podobne doświadczenia i musiała "dorosnąć" do tego warzywa. Mieliście tak? :)

Mój szpinakowy come back nastąpił całkiem niedawno. Warto i namawiam Was do jedzenia tego warzywa - jest mega zdrowe! Jaki jest sposób na dobry szpinak? To proste: czosnek + czarny pieprz. Gwarantuję, że z nimi każda potrawa się uda.

Dlaczego warto jeść szpinak?

  • Zawiera tylko 20 kcal w 100g,
  • 2,4 mg żelaza - jedzenie szpinaku jest wskazane dla osób chorujących na anemię,
  • 48,8 mg witaminy C,
  • a ponadto witaminy: E, K, B1, B2, B6, 
  • dwa silne przeciwutleniacze - luteina i betakaroten - które zapobiegają powstawaniu nowotworów,
  • spore ilości: błonnika, wapnia, sodu, fosforu, potasu, magnezu,
  • zalecany przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego,
  • ze względu na zawarte w nim antyoksydanty - bierni i czynni palacze powinni włączyć go do swojej diety,
  • dzięki błonnikowi - polecany osobom mającym problem z zaparciami,
  • przeciwwskazania: ze względu na dużą ilość żelaza oraz szczawianów, z częstym jedzeniem  szpinaku powinny uważać osoby ze schorzeniami nerek, wątroby, układu pokarmowego, artretyzmem i reumatyzmem. 


farsz warto formować sobie w kulki - wtedy się go łatwiej nakłada :)







Pełnoziarniste pierogi ze szpinakiem i twarogiem


ok. 30szt.

Składniki:


Ciasto:
250g mąki pszennej pełnoziarnistej,
3/4 szkl. gorącej wody (najlepiej wrzątku),
1 łyżeczka soli,
opcjonalnie: 1 łyżka oliwy z pestek winogron.

Farsz:
300g świeżego szpinaku (lub 400g mrożonego),
300g półtłustego zmielonego twarogu,
2-3 łyżki otrębów owsianych (w zależności od tego, jak wilgotny jest twaróg)
5 ząbków czosnku,
sól, czarny pieprz.


Wykonanie:


Ciasto:
Do mąki stopniowo dolewaj gorącej wody, mieszając widelcem. Następnie zagnieć ciasto i odstaw na min. 30min.

Farsz:
Szpinak z odrobiną soli włóż do garnka, gotuj na wolnym ogniu aż odparuje większość wody (20-30min). Odciśnij jeszcze ciepłe liście z reszty wody. Pokrój je, aby były mniejsze i nie ciągnęły się. Gdy szpinak ostygnie, wymieszaj go z serem i przyprawami. Na końcu dodaj otręby - tyle, aby masa była wystarczająco gęsta do formowania kulek.

Uformuj z farszu kulki - u mnie nieco mniejsze od orzecha włoskiego - a następnie rozwałkuj ciasto. Pamiętaj, że pełnoziarniste jest mniej rozciągliwe, więc nie wałkuj zbyt cienko. Powykrawaj szklanką krążki. Na środek krążka połóż kulkę farszu, zgnieć ją lekko i sklej szczelnie brzegi pieroga. 
Pierogi wrzucaj do gotującej się wody. Wyciągaj je 2 min po tym, jak wypłyną na wierzch. Pamiętaj, aby je mieszać - mogą przywrzeć do dna garnka. 


P.S.
To były moje pierwsze pierogi! :D

Burrito ze szpinakiem i serem pleśniowym

2 komentarze


Uwielbiam meksykańską kuchnię! I uwielbiam eksperymentować :) Postanowiłam więc zrobić burrito w trochę innym wydaniu. Zwykle podaje się je z sosem pomidorowym i mięsem, ale tego typu przepisów mamy w internecie od groma. Dlaczego by nie spróbować inaczej?

Pamiętacie, jak robiłam samosę w ramach wspólnego gotowania z przyjaciółmi? Burrito robiłam w podobnych warunkach - stąd mało spektakularne fotki. Tomasz zrobił klasyczny farsz pomidorowo-wołowy, ja szpinakowy a Pati... Pati konsumowała :D Przygotowywanie posiłków dla bliskich to dla mnie wielka przyjemność! Po raz kolejny zachęcam do urządzania takich "cooking party" :) Świetnie się bawiłam i odstresowałam. A Wy, gotujecie czasem ze znajomymi? 




Burrito ze szpinakiem i serem pleśniowym

10 sztuk

Składniki:

Tortilla
2 szkl. mąki pszennej pełnoziarnistej,
1/2 szkl. mąki pszennej,
4 łyżki masła klarowanego,
3/4 szkl. gorącej wody,
sól.

Nadzienie:
400g szpinaku (u mnie mrożony),
4 ząbki czosnku,
125g sera camembert (u mnie 13% tłuszczu),
chilli,
sól,
50g orzechów włoskich.

Wykonanie:

Tortilla
Wymieszaj mąkę z masłem i solą. Stopniowo dolewaj gorącej wody,  mieszając ciasto widelcem. Następnie zagnieć je, podziel na 10 części uformowanych w "kulki", przykryj wilgotną ściereczką i odstaw na min. 1h. 
Po tym czasie rozwałkuj kulki na cieniutkie placki i smaż na rozgrzanej, suchej patelni 20-30 sekund na każdą stronę.

Nadzienie
Szpinak włóż do garnka, gotuj aż zredukujesz całą wodę. Jeżeli twój szpinak to całe liście - pokrój je. Dodaj przyprawy i pokrojony w drobną kostkę ser. Gotuj dalej, aż ser się rozpuści.

Na ciepłą tortillę ułóż szpinak i posyp sprażonymi na suchej patelni orzechami włoskimi. Złożoną tortillę (jeden brzeg zagnij do wewnątrz i złóż na zakładkę tak, jak na zdjęciu) włóż do opiekacza/grilla, podgrzewaj przez 2-3min., aby ciasto stało się chrupiące. 

 
  • Wykipiał mi makaron © 2012 | Designed by Rumah Dijual, in collaboration with Web Hosting , Blogger Templates and WP Themes